Worthington Open

Worthington Open results. January 18, 2014 at Worthington, Minn.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Worthington Open – 125
1st Place – Paul Mascarenas of South Dakota State U
2nd Place – David Potratz of Augustana
3rd Place – Trevor Schultz of MN State Mankato
4th Place – Dillon Thooft of Augustana
1st: Paul Mascarenas (South Dakota State U) won by decision over David Potratz (Augustana) (Dec 6-1)
3rd: Trevor Schultz (MN State Mankato) won by fall over Dillon Thooft (Augustana) (Fall 2:09)

Worthington Open – 133
1st Place – Jarred Oftedahl of St Cloud State
2nd Place – Tommy Walton of Unattached
3rd Place – Nicholas Drenth of Morningside
Round 1
Jarred Oftedahl (St Cloud State) won by fall over Nicholas Drenth (Morningside) (Fall 1:56)
Round 2
Tommy Walton (Unattached) won by major decision over Nicholas Drenth (Morningside) (Maj 10-1)
Round 3
Jarred Oftedahl (St Cloud State) won by decision over Tommy Walton (Unattached) (Dec 5-4)

Worthington Open – 141
1st Place – Deven Donais of Augustana
2nd Place – Trent Butcher of Southwest MN State
3rd Place – Clayton Buchanan of Northern State
4th Place – Austin Jordan of Augustana
1st: Deven Donais (Augustana) won by decision over Trent Butcher (Southwest MN State) (Dec 7-6)
3rd: Clayton Buchanan (Northern State) won by decision over Austin Jordan (Augustana) (Dec 3-2)

Worthington Open – 149
1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
2nd Place – Taner Trembley of St Cloud State
2nd Place – Brett Stolarzyk of St Cloud State
3rd Place – Tyson Dowler of Morningside
4th Place – Weston Droegemueller of MN State Mankato
1st: Brett Stolarzyk (St Cloud State) and Taner Trembley (St Cloud State) (DFF)
3rd: Tyson Dowler (Morningside) won by fall over Weston Droegemueller (MN State Mankato) (Fall 6:05)

Worthington Open – 157
1st Place – Colin Holler of South Dakota State U
2nd Place – Bryce Andrews of MN State Mankato
Click Here: cheap nrl jerseys 3rd Place – Tanner Olson of Northern State
4th Place – Tanner Schaefer of St Cloud State
1st: Colin Holler (South Dakota State U) won by decision over Bryce Andrews (MN State Mankato) (Dec 8-1)
3rd: Tanner Olson (Northern State) won by decision over Tanner Schaefer (St Cloud State) (Dec 7-4)

Worthington Open – 165
1st Place – Mason Bender of Augustana
2nd Place – Greg Gainey of Unattached
3rd Place – Travis Holt of St Cloud State
4th Place – Max Bullock of MN State Mankato
1st: Mason Bender (Augustana) won by major decision over Greg Gainey (Unattached) (Maj 14-4)
3rd: Travis Holt (St Cloud State) won by fall over Max Bullock (MN State Mankato) (Fall 1:59)

Worthington Open – 184
1st Place – Ben Goodwin of MN West CTC
2nd Place – Vaughn Monreal-Berner of Southwest MN State
3rd Place – Ashton Bartlett of Southwest MN State
4th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – James Nelson of MN State Mankato
Round 1
Vaughn Monreal-Berner (Southwest MN State) won by major decision over James Nelson (MN State Mankato) (Maj 12-3)
Ben Goodwin (MN West CTC) won by decision over Ashton Bartlett (Southwest MN State) (Dec 9-5)
Round 2
Ben Goodwin (MN West CTC) won by decision over James Nelson (MN State Mankato) (Dec 11-6)
Vaughn Monreal-Berner (Southwest MN State) and Ashton Bartlett (Southwest MN State) (DFF)
Round 3
Ashton Bartlett (Southwest MN State) won by decision over James Nelson (MN State Mankato) (Dec 7-2)
Ben Goodwin (MN West CTC) won by decision over Vaughn Monreal-Berner (Southwest MN State) (Dec 7-6)

Worthington Open – 197
1st Place – Eugene Martin of Southwest MN State
2nd Place – Lane Lettau of Augustana
3rd Place – Chris Zimmer of MN State Mankato
4th Place – Chris Stevenson of Morningside
1st: Eugene Martin (Southwest MN State) won by decision over Lane Lettau (Augustana) (Dec 3-2)
3rd: Chris Zimmer (MN State Mankato) won by decision over Chris Stevenson (Morningside) (Dec 6-1)

Worthington Open – 285
1st Place – Trae Story of St Cloud State
2nd Place – Christopher Bridgeford Ii of UNAT
3rd Place – Dustin Caspers of Northern State
4th Place – Payton Duplayee of Unattached
1st: Trae Story (St Cloud State) won by major decision over Christopher Bridgeford Ii (UNAT) (Maj 9-0)
3rd: Dustin Caspers (Northern State) won by fall over Payton Duplayee (Unattached) (Fall 2:40)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *