Wadena-Deer Creek Dennis Kaatz Invitational

Wadena-Deer Creek Dennis Kaatz Invitational
1. Pequot Lakes/Pine River-Backus 211.0
2. Perham 180.0
3. Bertha-Hewitt/Verndale 157.0
4. Thief River Falls 145.0
5. Badger/Greenbush-Middle River 140.0
6. United North Central 132.5
7. Long Prairie-Grey Eagle 83.0
8. Staples-Motley 76.5
9. Wadena-Deer Creek 34.0

Brackets/Results

Dillan Card BHV 11th Grade 220 Pounds Won his 100th Career Match
Brandon Waage (BGMR) 11th Grade 152 Pounds Won his 100th Career Match

Click Here: Cheap France Rugby Jersey

106 Pounds
Championship
Anthony Kern (BHV) Fall Darion Anderson (PLPRB) 1:01
Third Place
Eric Lisson (STM) Dec. Ben Johnson (UNC) 6-4
Fifth Place
Owen Novacek (BGMR) Dec. Cade Lundeen (TRF) 9-3
113 Pounds
Championship
Anthony Phillipson (PLPRB) Dec. Nash Sovde (BGMR) 6-0
Third Place
Jose Funes (LPGE) Fall Blake Gerard (STM) 1:38
Fifth Place
Patrick Johnson (PER) Dec. Cody Sele (TRF) 10-8 OT
120 Pounds
Championship
Wyatt Becker (BGMR) Dec. Justin Gordon (BHV) 4-0
Third Place
Miguel Ambriz (LPGE) Dec. Spencer Richards (PLPRB) 9-3
Fifth Place
Ben Nelson (PER) Dec. Josh Bernier (TRF) 9-4
126 Pounds
Championship
Stephen Holecek (TRF) Dec. Nick Kaml (BGMR) 3-0
Third Place
Chase Curtis (PER) Dec. Marshal Willis (BHV) 6-2
Fifth Place
Brandon Mager (PLPRB) Dec. Lee Hotakainen (WDC) 6-5
132 Pounds
Championship
Noah Bernier (TRF) Dec. Sam Pirrotta (PER) 3-1
Third Place
Tommy Tellers (UNC) Dec. Alex Erpelding (STM) 4-3
Fifth Place
Nicholas Middendorf (LPGE) Dec. Zach Waln (BBHV) 6-2
138 Pounds
Championship
Triston Rubner (PLPRB) Dec. Austin Hjelle (TRF) 8-6 OT
Third Place
Trevor Underberg (BGMR) Dec. Jake Swedsrud (STM) 10-3
Fifth Place
Tyler Fudge (PER) Fall Thomas Pesta (LPGE) 2:23
145 Pounds
Championship
Devin Barthel (WDC) Dec. Creg Donabauer (LPGE) 7-5
Third Place
Trevor Johnson (PLPRB) Dec. Zach Peterson (PER) 7-1
Fifth Place
Jake Bendson (STM) Maj. Dec. Logan Walz (UNC) 8-0
152 Pounds
Championship
Collin Neitzke (PER) Maj. Dec. Ethan Kimber (BHV) 14-5
Third Place
Sam Tellers (UNC) Brandon Waage (BGMR) Dec. Sam Tellers (UNC) 6-0
Fifth Place
Dillon Nichols (PLPRB) Dec. Jeremy Miller (STM) 5-3 OT
160 Pounds
Championship
Nick Gravdahl (PLPRB) Dec. Jake Brinkman (TRF) 5-3
Third Place
Patrick Glynn (PER) Tech. Fall Tyler Eckman (UNC) 3:53
Fifth Place
Andrew Cihlar (BHV) Maj. Dec. Isaac Funes (LPGE) 10-2
170 Pounds
Championship
Dylan Huttunen (UNC) Ossie Miller (PLPRB) Dec. Dylan Huttunen (UNC) 12-7
Third Place
Nick Bennett (BHV) Fall Cole Schmitz (PER) 4:28
Fifth Place
Gunner Gust (BGMR) Maj. Dec. Nolan Dyrdal (TRF) 11-1
182 Pounds
Championship
William Parks (PER) Fall Hayden Truax (BHV) 1:12
Third Place
Justin Mackenthun (PLPRB) Fall Daron Sikorski (BGMR) 1:18
Fifth Place
Drew Peterson (STM) DefaultNathanael Holecek (TRF)
195 Pounds
Championship
Tristan Palmer (UNC) Maj. Dec. Jesse Klatt (PER) 14-0
Third Place
Chris Foster (PLPRB) Dec. Charlie Nienaber (BHV) 10-4
Fifth Place
Keegan Cavallero (LPGE) Fall Ely Novacek (BGMR) 2:16
220 Pounds
Championship
Taylor Carlson (UNC) Default Dillon Card (BHV)
Third Place
Tyshaun Brown (TRF) Fall Beau Blumer (BGMR) 2:36
Fifth Place
Caleb Monson (WDC) Dec. Cadel Roeder (PLPRB) 13-6
285 Pounds
Championship
Chris Kurera (TRF) Jared Adkins (PLPRB) Dec. Chris Kurera (TRF) 5-3
Third Place
Jesse Bucholz (PER) Fall Douglas Peterson (BGMR) 1:43
Fifth Place
Dalton Baker (BHV) Fall Landon Oshie (UNC) :23

Semifinals Results
106 Pounds
Anthony Kern (BHV) Dec. Eric Lisson (STM) 4-1
Darion Anderson (PLPRB) Dec. Ben Johnson (UNC) 4-1
113 Pounds
Anthony Phillipson (PLPRB) Fall Blake Gerard (STM) 1:38
Nash Svode (BGMR) Fall Jose Funes (LPGE) 4:47
120 Pounds
Wyatt Becker (BGMR) Dec. Miguel Ambriz (LPGE) 7-3
Justin Gordon (BHV) Dec. Josh Bernier (TRF) 3-1
126 Pounds
Stephen Holecek (TRF) Dec. Chase Curtis (PER) 4-1
Nick Kaml (BGMR) Dec. Marshall Willis (BHV) 4-0
132 Pounds
Noah Bernier (TRF) Fall Alex Erpelding (STM) 1:43
Sam Pirrotta (PER) Dec. Tommy Tellers (UNC) 3-2
138 Pounds
Austin Hjelle (TRF) Fall Tyler Fudge (PER) 5:50
Triston Rubner (PLPRB) Maj. Dec. Jake Swedsrud (STM) 10-1
145 Pounds
Devin Barthel (WDC) Dec. Trevor Johnson (PLPRB) 7-4
Creg Donabauer (LPGE) Fall Logan Walz (UNC) 3:36
152 Pounds
Ethan Kimber (BHV) Dec. Brandon Waage (BGMR) 15-10
Colin Neitzke (PER) Dec. Sam Tellers (UNC) 7-4
160 Pounds
Nick Gravdahl (PLPRB) Fall Tyler Eckman (UNC) 2:38
Jake Brinkman (TRF) Dec. Patrick Glynn (PER) 11-5
170 Pounds
Dylan Huttunen (UNC) Dec. Cole Schmitz (PER) 5-3
Ozzie Miller (PLPRB) Fall Nick Bennett (BHV) 5:04
182 Pounds
Hayden Truax (BHV) Default Nathan Holecek (TRF)
William Parks (PER) Dec. Justin Mackenthun (PLPRB) 3-2 OT
195 Pounds
Tristan Palmer (UNC) Fall Keegan Cavallero (LPGE) 1:00
Jesse Klatt (PER) Maj. Dec. Charlie Nienaber (BHV) 12-0
220 Pounds
Taylor Carlson (UNC) Fall Beau Bloomer (BGMR) 3:05
Dillon Card (BHV) Dec. Tyshaun Brown (TRF) 8-3
285 Pounds
Chris Kucera (TRF) Fall Landon Oshie (UNC) :49
Jared Adkins (PLPRB) Dec. Dalton Baker (BHV) 3-1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *